Breaking News

BİST100 endeksi

Çin’de üretici fiyatlarında hızlı yükseliş Kasım ayında yavaşladı. Çin’de hükümetin hızla artan emtia fiyatlarına karşı aldığı tedbirler ve enerji arzındaki sıkıntıların hafiflemesi, Kasım ayında üretici fiyatlarındaki yükselişe hız kestirdi. Asya Piyasaları geçtiğimiz günü pozitif eğilimde geçirdi. Coronavirüste yeni varyant kaynaklı omicroni endişeler bu hafta biraz daha sakinledi.  Aşı şirketleri tarafından açıklanan ilk laboratuvar sonuçlarına göre 3 doz BioNTech aşısının Omicron varyantına karşı koruma sağlaması ve aşıların yeni varyanta karşı etkinliğinin olduğu haberliyle risk iştahı yüksek seyrediyor.

Yurtiçi tarafta ise rekor üstüne rekor kırılmaya devam ediyor. 3. Çeyrek bilançoları döneminden bu yana yükseliş trendi devam eden BİST100 endeksinde yabancı ilgisinin artması sonrasında dün 2.053 seviyesi test edildi. Katar ve BAE ile yapılan anlaşmalar ile birlikte yurt içine yakın vadede döviz girişi yapılacağı beklentisi ve TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıda Aralık ayı için faiz indiriminin olmayabileceğine yönelik beklenti oluşması sonrasında BİST100 endeksi kapanış ve gün içi rekorunu bir kez daha kırdı.

Yabancı yatırımcılar geçen hafta 160 milyon dolarlık hisse, 12 milyon dolarlık DİBS sattı. TCMB açıkladığı verilere göre 3 Aralık haftasında döviz mevduatları 1,1 milyar dolarlık düşüşle 230,9 milyar dolar oldu. Gerilemeye rağmen kur etkisiyle yurtiçi yerleşiklerin bankadaki mevduatları içinde döviz mevduatlarının payı rekor seviyeye yükseldi.

Fitch, yayımladığı bir araştırma raporunda TCMB’nin daha fazla faiz indirmesinin ya da alışılmadık önlemler almasının makroekonomik istikrar için risk yarattığını söyledi. 2023 seçimlerine giderken Türkiye’yi takip edeceklerini belirten kurum, seçimlerin politika yapımını ve siyasi ortamı nasıl etkileyeceğini gözlemleyeceklerini söyledi. Gözler 16 Aralık’ta gerçekleşecek TCMB PPK’ya çevrildi.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içerik nedir?