Breaking News

Diş protezleri

Diş protezleri

Diş protezleri eksik dişlerin yerine yapılan ve ağızda takılıp çıkartılabilen dişlerdir.  Her ne kadar doğal dişler gibi olmasa da günümüzde teknolojik gelişmeler protezleri çok kullanışlı biçime dönüştürmüştür.   Eski protezlere göre çok daha rahat kullanımlı ve doğal görünümlü halde yapılmaktadır.

Kaç tip protez çeşidi vardır

 Eskiden tek bir protez çeşidi bulunurken artık günümüzde 5 farklı protez tipi vardır.  Bunlar;  

  • Klasik parsiyel protez
  • Hassas bağlantılı protez
  • Tam protezler
  • İmmediat   protezler
  • Diş üstü protezler

Klasik parsiyel protez

Bilindiği gibi gücünü ve tutuculuğunu ağızdaki diğer dişlere bağlayarak tutunur.  Bunlar bir çengel ile diğer dişlere takılıp çıkartılırlar.  Buna halk arasında çengelli protez denir.  

Hassas bağlantılı protezler

Hassas bağlantılı protezler birden daha fazla olan diş eksikliklerinde yine tutuculuğu ağızdaki kalan diğer dişlere yapılan ancak kron kaplanan hareketli protezlerdir. 

Tam protez

Tam protezler veya total protezler dişlerin tamamının olmadığı durumda yapılan protezlerdir.  Bu protezlerin tutunduğu yer çene kemiğidir.  Halk arasında da buna takma diş denir.

İmmediat protezler

 İmmediat protezler günümüzde yeni nesil İmplant tedavisi uygulanarak yapılan protezlerdir.  Bu protezler bütün diş eksikliklerinin olduğu durumda dahi çene kemiğine takılan vidaların üzerine geçirilen protezdir.  Günümüzde en fazla tercih edilen ve rahatlıkla uzun yıllar kullanılabilen protezlerdir. 

Diş üstü protezler

Diş üstü diş protezleri çekilecek olan dişlerin üzerine veya kökün üzerine takılan protezlerdir.  Bunlarda hareketli protezler gibi dışarıdan görüntüsü damak denilen total protez görüntüsündedir.

Sabit protezler

Sabit protezler günümüzde yeni nesil protezler olarak tanımlanmaktadır.  Üç çeşit sabit protez çeşidi bulunur.  Bunlar krom köprü ve sabit protez krom tek bir diş üzerine yapılan ancak takıp çıkarılmayan sabit protezlerdir.  Bu krom protezin yapılması için kaplanacak olan diş küçültülerek kesiler üzerine krom kaplama bir yapıştırıcı yardımıyla yapıştırılır.  Bu protez hasta tarafından takıp çıkarılmaz.  Sabit olarak kalır. 

Köprü protez

Köprüler diş eksikliği olan bölgelere uygulanan protezlerdir.  Ancak köprü protezin yapılabilmesi için yanlarından destek alınarak kaplanması gerekir.  Tek bir diş eksikliğinde, yanlardaki 2 dişi de içine alanarak toplam 3 diş yapılarak uygulanan protez tipidir.  

Sabit protez

Sabit protez  diş eksikliklerinde fonksiyonel olarak günümüzde en fazla tercih edilen protez tipidir.  Sabit protezlerde ağızdaki dişlerden destek alınabilir. 

İmplantın çene kemiğine yerleştirilmesi ağrılı ve acılımıdır

İmplant hastaların en çok çekindiği ve korktukları tedavi türüdür.  ancak implant vidalarının çene kemiğine yerleştirilmesi işlemi lokal anestezi altında yapıldığından hasta bu durumda hiçbir ağrı ve acı hissetmez. 

İmplant üstü protez uygulaması ağrılı mıdır?

İmplant üstü protezlerde implantlar ile aynı şekilde işlem görür.  Yine lokal anestezi altında protezin uygulanması sağlanır ve ölçü alınması işlemlerinde ağrı hissedilmediği için lokal anestezi yapılmaz.  

İmplant tedavisi nelerdir

İmplant tedavisi diş tedavileri içinde doku ile uyum sağlayabilen en güvenilir tedavilerdir.  Ancak bazı durumlarda alerji gelişebilir.  Bazı durumlarda ise hastanın ağız içi hijyenine ve temizliğine dikkat etmemesi,  başka dişeti hastalıklarını tetikler ve bu tür sorunlar ortaya çıkabilir.  Sigara kullanan hastalarda ise implant tedavisi olumsuz etkilenebilir.  Bunun dışında ağız içi bakımına ve temizliğine dikkat eden hastalar ömürlük denilen implant protezleri uzun süre kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içerik nedir? medyum