Breaking News

Film Doğru Nasıl Yazılır

Film Doğru Nasıl Yazılır

Günümüzde film dendiğinde akılda canlanan kelimenin insanları hangi anlama götürdüğünü hepimiz biliyoruz. Sinema sektöründe, fotoğrafçılıkta, resim için kullanılan saydam şerit ya da sinemada makine ile yansıtılan eserin nesnesi olarak bilinmektedir. Fakat herkesin aklına gelenin dışında arabaların camlarına yapıştırılan ve kaplama yapılan bir nesne olarak da bilinir.

Günümüzde birçok sitede istediğimiz türe istediğimiz zamana göre film bulabiliyoruz. Bu da daha çok şimdiki zamanın film dendiğinde akla gelen kategorisi oluyor.

Film mi? Filim mi?
​​​
Çoğu insan film kelimesinin doğru yazımını karıştırıyor. Bir yere yazarken ya da bir cümlede kullanırken şu sorular soruluyor: Film mi yazmalıyım? Filim mi? Hangisi doğru olur? Doğru bildiğine emin misin? Gibi birçok düşünce geçiyor akıllardan.
​​​​​​
​​​​​​ Sadece yazımda karıştırmak da yetmiyor, konuşma dilini kullanırken de bu problem ortaya çıkıyor. Kelimeyi yanlış yazan bir birey konuşma esnasında okunuşunu da aynı şekilde yanlış telaffuz ediyor.

Nasıl Yazılmalı Nasıl Yazılmamalı?
​​
​​​​​Doğru yazımı nasıl olmalı o zaman? Sorularının karşılığını açıklamak istiyorum. Film mi? filim mi?
​​​​​​Film kelimesi “Film” şeklinde yazılıp okunuşu da aynı şekilde film olarak telaffuz edilmektedir. Filim diye yazılmamalı ve filim diye telaffuz edilmemeli. Bir film site olan http://fulltimehdfilmizle.com ulaşabilirsiniz.

​​​​​​Yanlış Kelimelerin Normalleşmesi

Bildiğiniz üzere ülkemizde de bir çok kelimeye karşı bu tutum sergilenmektedir. Film kelimesi başta olmak üzere onlarca kelime karıştırılıyor ve yanlış telaffuz ediliyor. Yanlış yazıldığı bilindiği halde hala devam ediliyor ve bu döngü devam ediyor. Doğrusunu araştırmak istemeyen ve bana ne gibi katkı sağlayacak? Ne işime yarayacak? Diye bunları normal bulan, dilimizi güzel kullanmayı reddeden bir çok birey var. Bunların en başında da film kelimesi yer alıyor tabii ki.

Film Kelimesinin Kullanıldığı Birleşik Kelimeler

Film kelimesinin doğru yazılışı önemli fakat beraberinde birleşik kullanıldığı kelimeler de bulunmakta. Bunları da doğru yazıp doğru kullanmamız gerekir. Örneğin çizgi film, sessiz film, belgesel film, film yıldızı, tarihi film, fantastik film… Çeşitli kelime gruplarıyla kullanılabiliyor ve çok örneği var. Bunları doğru yazmak ve doğru kullanmak gerekiyor.

Diğer anlamları ya da diğer söylemleri de bulunmaktadır film kelimesinin örneğin izleti kelimesi film kelimesinin yerini alabilir fakat film kelimesi daha çok kullanıldığı ve daha çok bilindiği için daha çok kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içerik nedir?
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri