Breaking News

Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

Uzun yıllar insan vücudundaki bakterilerin hepsinin zararlı olduğu düşünülmüştür. Ancak son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına bakıldığında bazı bakterilerin insan vücuduna faydalı olduğunu, hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde önemli fonksiyonlara sahip olduklarını görülüyor.

İnsan vücuduna yararlı bakteriler probiyotik diye anılır. Zararlı bakterilerle savaş halinde olan probiyotikler özellikle bağırsakların ve diğer sindirim sistemi organlarının sağlıklı çalışmasında önemli rol üstlenir.

Probiyotiklerin insan vücudunda bulunduğu yeler bağırsaklar, sindirim sistemi, ağız, idrar yolları, vajina, akciğerler ve deridir.

Probiyotik ve Prebiyotik Farkı

Probiyotiklerle prebiyotikler arasında bazı benzerlikler olsa da aynı şeyler olduğunu söylemek mümkün değildir. Probiyotikler vücutta kendiliğinden bulunan yararlı bakteriler ve mayalardır. Prebiyotikler ise insan vücuduna yiyeceklerle alınır ve vücuttaki probiyotiklerin miktarını ve etkisini artırır.

Probiyotiklerin Faydaları

Sindirim sisteminde ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler sindirimin sağlıklı şekilde yapılmasını ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Bağırsak florasındaki denge sağlanır. Vücuttaki enfeksiyonların zararlarının giderilmesi, zararlı bakterilerin kana karışmasının önlenmesi, vitamin sentezinin yapılması gibi birçok fonksiyonda probiyotikler önemli rol alır.

Vücuttaki probiyotik miktarının gerekenden az olması halinde denge bozulur ve birçok hastalık için zemin hazırlanır.

Vücuttaki Probiyotikler Neden Azalır?

Sağlık için hayati öneme sahip olan probiyotiklerin oranında azalma görülebilir. Bunun en önemli nedenlerinden biri antibiyotiklerin zararlı bakterilerle birlikte yararlı bakterileri de öldürmesidir.

Vücudun probiyotik dengesini bozan etkenler şunlardır;

  • Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanılması
  • Kimyasal içerikli gıdalar
  • Doğal yaşam tarzından uzaklaşılması
  • Kötü beslenme
  • Uykusuzluk

Prebiyetik içerikli gıdaların yeterince tüketilmemesi de bir başka etken olarak sayılabilir.

Probiyotik Sayısını Artırarak Sağlıklı Kalmak

Dünya genelinde yapılan araştırmalarda yoğurt, kefir, maya gibi gıdaları sık tüketen toplumlarda ortalama insan ömrünün daha uzun olduğu sonucuna varılıyor. Bu yararlı mikroorganizmalar kanserden astıma kadar birçok tehlikeli hastalığın iyileşmesini sağlıyor. Koruyucu hekimlik açısından da önemli bir fonksiyona sahipler, çünkü probiyotikler hastalık oluşmasını önlüyor.

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS), İnflamayura Bağırsak Hastalığı (IBH), Romatoid Artrit, Atopik Dermatit, Ankilozin Spondilit gibi hastalıkların bağırsak florasındaki probiyotik eksikliğinden kaynaklandığı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

içerik nedir? yabancı dizi izle