Breaking News

Kokuların Beyni Güçlendirdiği Ortaya Çıkarıldı

İsrail’de kokuyla hafıza arasındaki etkileşime dair bir çalışma yapıldı. Tel Aviv Üniversitesi ve Weizmann Bilim Enstitüsü tarafından yapılan araştırma sonucunda kokunun hissedilmesinin hafıza üzerinde etki ettiği kanıtlandı.

Bazı zamanlarda burnumuza bir koku gelir ve bu koku bize bazı anıları hatırlatır. Bu kokuyu aldığımızda geçmişte yaşadığımız bazı şeyler aklımıza gelir. Bilim adamları bu deneyimden yola çıkarak bir araştırma yaptılar. Araştırma sonucunda koku ve hafıza arasında bilinçaltında bir ilişki oluştuğu sonucuna vardılar. Hatta bu araştırma sonrasında kokunun uyku sırasında beyni güçlendirdiğini kanıtladılar.

KOKU VE HAFIZA ARASINDAKİ İLİŞKİ

Koku ile beyin arasındaki bağlantının kanıtlanması için ‘hedeflenmiş hafıza reaktivasyonu’ adında bir tekniğin kullanıldığı açıklandı. Bu teknik sonrasında insanların koku sayesinde öğrenme becerilerinin artacağı sonucu ortaya çıktı. İsrail’in bu iki ünlü üniversitesi, hafıza sürecini araştırmak için ses kullanarak insanları uyandırmaktansa koku alma işlevini kullandı. Bu çalışma için kişilere bir deney yapıldı.

Bilgisayar ekranında bulunan kelimeleri hatırlamaları gereken 32 gönüllüye gül kokusu koklatıldı. Ardından 2 saat uyumaları sağlandı. Sonrasında beynin sol ve sağ taraf işlevinin belirlenmesi için burun delikleri kapatılarak kelimeler soruldu. Testin sonucunda sağ burun deliğine koku verilen kişiler geçmiş yıllardaki anıları daha rahat hatırladılar. Sol burun deliğine koku verilenler ise daha hafif hatırladılar. Araştırmalar sonucunda bu teknik ile beyin hasarı yaşayan kişilerin de hafıza sorunlarının yok edilebileceği tespit edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

içerik nedir?
instagram takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi instagram takipçi satın al ilaç rehberi Seo paketleri